Türkçe   |  English
Yukon Makine
Yukon Kurumsal Tüm Haberler
 
Yukon Kurumsal Kalitemizle sektörde fark yaratıyoruz

19.07.2012

Yukon Makina Genel Müdürü Esat Ulusoy:

 

Kalitemizle sektörde fark yaratıyoruz

 

Söyleşi: Özkan ÖZÇELİK

 

 

2003 yılında Kanada Toronto’da kurulan Yukon Makina, 2012 yılında İstanbul’da açılan şubesi ile Türkiye’de de hizmet vermeye başladı. Firma; mühendislik, tasarım, danışmanlık, proje yönetimi, imalat ve kontrol konularında, 3 boyutlu tasarım programlarıyla partnerlerine çözüm sunuyor. Kurulduğu günden beri sürekli yeniliği ve değişimi hedefleyen tasarımlarını hayata geçiren Yukon, lazer kesime uygun ütüleyebilme özelliği olan hidrolik leveller başta olmak üzere, yeni tasarım ve teknolojiler geliştirmeyi hedefliyor.

 

1965 yılında Ankara’da doğduğunu ifade eden Yukon Makina Genel Müdürü Esat Ulusoy, ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduğunu dile getirdi. Ulusoy, şöyle konuştu: “Mezun olduktan sonra, Ankara Ostim OSB’de petrol sondaj takımlarının bakım ve imalatını yapan bir firmada mühendis olarak iş hayatıma başladım. Söz konusu firmada 3 yıl görevime devam ettikten sonra, Tüpraş İzmit rafinerisinde 5 yıl Proje Şefi olarak hizmet verdim. İdeallerimi gerçekleştirmek üzere Tüpraş’tan ayrılıp Kanada’ya gittim. Bu ülkede, çelik servis merkezlerine boy kesme ve dilme hatları imal eden bir firmada Proje Müdürü olarak 7,5 yıl çalıştım. Bir yandan buradaki görevime devam ederken, diğer yandan da 2003’te Yukon Machinery&Eng. Inc. firmasını kurdum ve kendi ideallerime hayat vermeye başladım. Tasarımlarımı artık kendi memleketimde uygulamak ve piyasayı daha rahat takip etmek amacıyla Türkiye’ye gelmeyi planladığım bir dönemde, Erdemir Erenco firmasının bazı projeleri için Proje Müdürlüğü teklifi aldım. 6 yıl Erenco’da, halen İsdemir Ersem firması tarafından işletilen 4 adet 1mm-22 mm arası dilme ve boy kesme hatlarının; proje yönetimi, tasarımı, imalat kontrolü, saha montajı ve devreye alınması aşamalarını  oluşturduğum proje ekibimle tamamlayarak hayata geçirdik.”

Söz konusu çalışmalar sırasında kendisine her anlamda destek veren Erdemir/Erenco eski Genel Müdürü İlhami Acar’ı saygıyla andığını ifade eden Ulusoy, “Projelerin tamamlanması sonunda Erenco firmasından ayrılarak, Yukon Kanada’nın Türkiye şubesini kurmak için harekete geçtim. Bugüne dek Kanada üzerinden gerçekleştirdiğim hat çalışmalarını, Avrupa ve Ortadoğu’nun merkezi olan ülkemden yönetmeye karar verdim. Yeni tasarımlarımı kendi firmamda ve ülkemde hayata geçirmek için yol almaktayım” diye konuştu.

 

“Anahtar teslim projeler yapıyoruz”

Yukon’un; mühendislik, tasarım, danışmanlık, proje yönetimi, imalat ve kontrol konularında, 3 boyutlu tasarım programlarıyla partnerlerine çözüm sunduğunu aktaran Ulusoy, konuşmasına şöyle devam etti: “Başlıca çelik servis merkezlerine ve demir çelik sektörüne üretim hatlarını projelendiriyor ve anahtar teslim olarak kuruyoruz. Üretim yelpazemizde; 32 mm kalınlığa kadar boy kesme hatları, çoklu boy kesme hatları, trapez (oscillating) boy kesme hatları, dilme hatları, özel hidrolik leveller (500-4.000 ton), özel kesme sistemleri (bükmeden kesme yöntemi 1-36 mm), Rotary makaslar (1-20 mm) ve isteğe bağlı özel makinalar bulunuyor.”

Hizmet verdikleri firmalardan da bazı örnekler veren Ulusoy, sözlerine şöyle devam etti: “Hizmet verdiğimiz firmalar arasında; İsdemir (1.2-10 mmx2050 mm, 6-12 mmx2050 mm, 8-22 mmx2050 mm boy kesme hattı ve 1.2-10 mmx2050 dilme hattı), Öztaş (8-20 mmx2050 mm boy kesme hattı), Nurşah Metal (5-20 mmx2050 mm hidrolik leveller) yer almaktadır. Halen devam eden projelerimiz arasında ise; Tat Metal (1.5-6 mmx2050 mm, 3-12.7 mmx2050 mm, 5-16 (20) mmx2050 mm, 2-8 mmx2050 mm boy kesme hattı), Koyuncu Metal (2-8 mmx2050 mm boy kesme hattı), İlhan Boru (2-8 mmx2050 mm boy kesme hattı) yer almaktadır.”

 

“Kendimize rakip görmüyoruz”

Faaliyet gösterdikleri sektörde birçok imalatçı firmanın bulunduğunu ifade eden Ulusoy, “Buna rağmen, yerli imalatçılar arasında; tecrübe, proje yönetimi, tasarım, imalat kalitesi bakımından kendimize rakip görmüyoruz. Firmamız, bu anlamda kendisinin rakibidir. Yukon olarak, Avrupa ve Amerika’daki rakiplerimizle; kalite, tecrübe, tasarım, proje yönetimi ve proje geliştirme alanlarında başa baş mücadele ediyoruz. Bunun yanı sıra, fiyat anlamında onlara göre daha avantajlı seçenekler de sunabilmekteyiz” diye konuştu.

 

“7/24 destek hizmeti sunuyoruz”

Türkiye pazarına 7/24 servis ve teknik destek hizmeti verebildiklerinin altını çizen Esat Ulusoy, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Sektörümüzde ciddi oranda bilgi ve tecrübe eksikliği olduğunu gözlemliyoruz. Bu eksikliğin piyasanın bilinçlenmesi ve daha fonksiyonel tasarımların hayata geçmesiyle azalacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, ileriki aylarda sektörümüzün duayenlerini Amerika’dan ülkemize getirerek, eğitim ve bilgilendirme seminerleri düzenlemeyi hedeflemekteyiz. Bilgilendirmelerle artacak kalite, rekabet ortamına da olumlu yansıyacaktır.”

 

“Yukon, 11 yıl önce Kanada’da kuruldu”

Yukon’un, 11 yıl önce Kanada’da kurulduğunu hatırlatan Ulusoy, “Bu yıl Ocak ayı itibariyle Türkiye’deki projelerde daha aktif olabilmek, 11 yıllık tecrübemizi ve profesyonel bakış açımızı partnerlerimize daha yakından aktarabilmek için Türkiye’de hizmet vermeye başladık. 2012 yılında; kendini sürekli yenileyen projelerle yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda daha aktif olarak bulunmayı amaçlıyoruz” dedi.

 

“Yeni tasarımlar geliştireceğiz”

Lazer kesime uygun ütüleyebilme özelliği olan hidrolik leveller başta olmak üzere, yeni tasarım ve teknolojiler geliştirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Ulusoy, bu konuda proje çalışmalarına başladıklarını söyledi. Ulusoy, aynı zamanda bükmeden kesme yöntemleriyle ilgili tasarım çalışmalarının devam ettiğini de kaydetti.

Dünyada ve Türkiye’de yaşanan kriz ortamı hakkında da açıklamalarda bulunan Ulusoy,  “İmalatçılar başta olmak üzere, tüm sektörler krizle yaşamayı öğrenmek zorundadır. İmalatçılar, en son teknolojilerle kendilerini yenileyerek ve kalitelerini artırarak krizle mücadele edebilirler. Özellikle, doğru tasarım yaparak, rakipleriyle aralarındaki farkı ortaya koyabilirler. Sanayiciler; doğru ekipman, doğru tasarım, zamanında ve kaliteli ürün teslimi ile rakipleriyle mücadele edebilme yolunu seçmelidirler. Krizle mücadelede en önemli yolun bu olduğuna inanmaktayım” diyerek sözlerini noktaladı.
Copyright © 2012
Yukon Makine

Web Tasarım & Programlama NEON YAZILIM